Panorama Poznania

Panorama Poznania

poniedziałek, 9 grudnia 2013

O wyborze metody psychoterapii w Poznaniu


dwa fotele psychoterapeuty - Poznań
Fot. JRLibby, CC BY-SA 3.0

Wybór właściwej metody psychoterapii nie jest łatwym zadaniem. Jak się jednak okazuje, zależy od niego wiele. Osoba, która mało skorzysta z jednej metody psychoterapii, może wiele zyskać z innej. Po co szukać po omacku i ryzykować zniechęcenie? Lepiej dowiedzieć się o różnych metodach wcześniej. Poznań daje pacjentom wiele możliwości wyboru psychoterapii.


Z doświadczenia wielu psychoterapeutów w Poznaniu, jak również pytań stawianych przez pacjentów wynika, że w obecnym czasie coraz więcej pacjentów korzystających z psychoterapii dba o rzetelne doinformowanie się na temat wybieranej przez nich metody terapii oraz kwalifikacji psychologa lub psychoterapeuty. To dobry znak. Pacjenci potrafią na pierwszej sesji zadać na temat oferowanej przez terapeutę metody psychoterapii pytanie, z którego wynika, że posiadają już pewną wiedzę.
Osoby podejmujące decyzję o własnej psychoterapii stawiają sobie często pytanie, jaki rodzaj psychoterapii wybrać. W odróżnieniu od problemów typowo medycznych, w psychoterapii nie ma bezwzględnych wskazań (bądź przeciwwskazań), kto powinien korzystać z jakiej formy terapii. Ograniczenia dotyczą stosowania niektórych technik w przypadku pacjentów z konkretnymi zaburzeniami psychicznymi.  

W Poznaniu istnieje wiele metod psychoterapii


Poznaniu można korzystać z większości metod psychoterapii. Można udać się na psychoterapię psychoanalityczną, psychoterapię poznawczo-behawioralną, psychoterapię psychodynamiczną, systemową, humanistyczną psychoterapię Gestalt. Nie słyszałem jednak o nikim, kto pracowałby w Poznaniu psychoterapią somatyczną lub w podejściu egzystencjalnym.

To dobrze, że w Poznaniu istnieje ogólnie tak duży wybór metod psychoterapii, choć w pierwszej chwili osobie zupełnie niezorientowanej nie ułatwia to wyboru. Lista uznanych podejść terapeutycznych jest długa (można ją znaleźć na m.in. na anglojęzycznej stronie European Association for Psychotherapy). Warto też sprawdzić, które podejścia terapeutyczne znajdują się na liście Polskiej Rady Psychoterapii. Obecność danego podejścia psychoterapeutycznego (np. Gestalt, CBT) na tych dwóch listach jest sygnałem, że dana metoda znana, uznana i praktykowana w dużej części świata. Ważną informacją dla osoby poszukującej psychoterapii jest to, że skuteczność różnych metod psychoterapeutycznych jest dość zbliżona. Zdarza się jednak, że w odniesieniu do konkretnego problemu lub zaburzenia są jedna metoda okaże się lepsza, a inna mniej skuteczna. Nasz psychoterapeuta powinien wyjaśnić, jaką metodą się posługuje i na jakich zasadach będzie się odbywać psychoterapia.

Pacjent, który potrzebuje w miarę szybko uporać się z dokuczliwym objawem, np. fobią, lękiem, niekontrolowanym wybuchem złości, natręctwami, będzie prawdopodobnie bardziej zadowolony z wyboru psychoterapii krótkoterminowej, zorientowanej na objaw, a dokładniej takiej, która zmierza do jego usunięcia. Może to być psychoterapia poznawczo – behawioralna, psychoterapia ericksonowska, psychoterapia opierająca się na założeniach neurolingwistycznego programowania (NLP), psychoterapia strategiczna. W takiej formie psychoterapii traktuje się problem jako sprawę względnie wyizolowaną od pozostałych części osobowości. Psychoterapeuci wyżej wymienionych podejść rzadko dążą do szczegółowej rekonstrukcji przeszłości pacjenta.

Klient zainteresowany psychoterapią całościową, nastawioną na integrację różnych sfer osobowości, dogłębne poznanie siebie, wybierze psychoterapię psychoanalityczną, egzystencjalną, Gestalt bądź integratywną, czyli jakąś formę psychoterapii długoterminowej. Ryzykując pewne uproszczenie, można by postawić hipotezę, że skoncentrowanie na dolegliwości, niechęć do angażowania się w dłuższą relację terapeutyczną, pragmatyczne podejście do siebie, wiązać się może z wyborem terapii krótkoterminowej. Z kolei zainteresowanie rozwojem, gotowość do zmiany schematów życiowych, zakwestionowania swojego psychicznego status quo na rzecz nowego porządku, może korelować z wyborem psychoterapii długoterminowej. Osoba potrzebująca konkretnej porady w sprawie jakiegoś problemu, nie musi udawać się do psychoterapeuty, wystarczy bowiem psycholog. Nie można w sposób uogólniający uznać, że terapie krótkoterminowe są płytsze od długoterminowych, wiele zależy bowiem od samej osobowości terapeuty oraz szybkości pracy nad sobą klienta. Zajmowanie się przeszłością nie implikuje automatycznie, że psychoterapia jest głęboka. Temat przeszłości można przecież równie dobrze powierzchownie przegadać. To, co teraźniejsze, też może być głębokie. Jednak trudno zaprzeczyć, że głębokie poznanie siebie wymaga czasu. Zagadnienie, jaka osoba wybiera jaką formę psychoterapii, warte jest z pewnością dalszych badań psychologicznych.

Jeśli traktujemy podjęcie decyzji o psychoterapii w sposób odpowiedzialny, warto poświęcić nieco czasu na dowiedzenie się więcej o wybranej metodzie psychoterapii po to, by wstępnie ocenić, czy pasuje ona do naszych oczekiwań co do długości trwania, wyznawanych poglądów na temat natury ludzkiej lub prawdopodobnych efektów.

Kwalifikacje psychoterapeuty są ważne


Psycholog, w odróżnieniu od psychoterapeuty, zazwyczaj oferuje w pomaganiu podejście eklektyczne, niekoniecznie związane z konkretnym nurtem psychoterapeutycznym. Jego pomoc w poznaniu siebie może się opierać na diagnozie, testach psychometrycznych, obserwacji. Jeśli szukamy konkretnej szkoły psychoterapii, lepiej udać się do wykwalifikowanego psychoterapeuty.

Trzeba też pamiętać o tym, że psycholog bez stosownych uprawnień psychoterapeutycznych nie powinien wykonywać psychoterapii. A zatem psycholog podający, że wykonuje psychoterapię, powinien też wykazać uprawnienia w zakresie psychoterapii, potwierdzone certyfikatem. Jeśli wejdzie ustawa o zawodzie psychoterapeuty, psycholog bez pełnych kwalifikacji psychoterapeutycznych nie będzie mógł napisać na swojej stronie, że prowadzi psychoterapię.

Psychika to nie komputer


Podczas pracy psychoterapeutycznej pacjent może natknąć się na takie obszary w sobie, których nie znał, i które wymagają dłuższej pracy. Psychoterapia nie jest usługą ściśle wymierzoną „od-do”, dlatego slogany w rodzaju „skuteczna terapia fobii w miesiąc” powinny wzbudzić naszą czujność. Aczkolwiek trzeba zrozumieć potrzeby klientów, aby psychoterapia w miarę szybko zakończyła się powodzeniem, należy też podkreślić, że praca w obrębie doświadczeń psychicznych jest sprawą niezwykle złożoną, często czasochłonną i nie można jej porównywać do przeprogramowywania komputera. Nawet jeśli pacjent chce takiego wręcz mechanicznego podejścia do własnej psychiki, psychoterapeuta nie może sobie na to pozwolić. W każdej psychoterapii ważna jest więc cierpliwość oraz pełna ciekawości postawa do samego siebie. Nawet, jeśli podoba nam się porównanie psychiki do procesora komputera, nie można z niej tak po prostu wyjąć jednego „software” i włożyć w to miejsce inne. Nasza psychika utkana jest z delikatnej materii, a jednocześnie z biegiem czasu odznacza się wzrastającą sztywnością, co powoduje, że psychoterapia pozostając wartościową metodą, ma realistycznie rzecz ujmując, określony zasięg oddziaływania.

Poznań otworem stoi


Psychoterapia ma w Poznaniu bogatą ofertę. Wystarczy sprawdzić, co dzieje się po wpisaniu do wyszukiwarki zapytania „psychoterapia poznań”. Najczęściej pierwsze kilkadziesiąt stron, to prywatne praktyki psychoterapii i tam na pewno łatwiej znaleźć właściwego dla siebie terapeutę. Dlatego blog ten zawiera także zakładkę o placówkach prowadzących w Poznaniu psychoterapię osób ubezpieczonych w NFZ. Niestety, korzystając z psychoterapii na NFZ, pacjent nie ma dużych możliwości wyboru metody psychoterapii.

Nie przeceniajmy jednak internetu. To nieprawda, co mówi utarty już slogan, że Google wie wszystko. Wszystko, to można o sobie napisać. Jeśli więc masz taką możliwość, zapytaj kogoś, kto korzystał już w Poznaniu z psychoterapii lub coś ważnego słyszał, co mógłby Ci kogoś polecić.

1 komentarz:

  1. Bardzo chciałam znaleźć w Poznaniu psychoterapię egzystencjalną. Nic z tego. nawet prywatnie. Jak kogoś nie stać na podróże co tydzień do Berlina albo Warszawy, o niektórych metodach może pomarzyć. A niby Poznań takie ważne, europejskie miasto. Pozdrawiam. kachna

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania...